Youtube’da Influencer Marketing

292

Uzun yıllardır hayatımızda olan Youtube, hiç şüphesiz ki dünyada en çok kullanılan video paylaşım ağıdır. Influencer Marketing pazarlama stratejisinin en yoğun olarak markalar tarafından kullanılan sosyal medya mecralarındandır.

Birçok marka Youtube ile ürünlerinin pazarlamasını sağlayarak, satış grafiklerini en yüksek noktaya getirmişlerdir. Her geçen gün değişen dijital dünyada markalar, hayatta kalmak için farklı stratejiler geliştirmektedirler, bunlardan bazıları başarılı veya başarısız olmuşlardır. Markalar artık başarı sağlamak için farklı yöntemler geliştiriyor. Bu noktada doğru stratejiler uygulayarak başarılı bir pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz.

Bu makalemizde, Youtube ile pazarlamada dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları paylaşacağız.

Öncelikle Markanız İçin Youtube Kanalı Oluşturun

Doğal olarak ilk adım bu olmalı. Bir Youtube kanalınız olmadan, nasıl Youtube’da pazarlama yapabilirsiniz ki?

Kapak ve Profil Fotoğrafının Tasarımı

Profil ve kapak fotoğrafının tasarımı kanalınızın içeriğine uygun olmalı. Bir Youtube kullanıcısı Youtube kanalınıza girdiği zaman ilk dikkat ettiği yer profil ve kapak tasarımıdır. Bu noktaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kanalınızın “Hakkında” Kısmını Doldurun

Bu kısım oldukça önemlidir. Markanızı başarılı bir şekilde bu alanda tanıtmanız gerekir. Bu kısımda profesyonel bir yazı dili kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca diğer sosyal medya hesaplarınızı bu kısma eklemeyi unutmayın.

Markanızı ve Ürünlerinizi Tanıtan Çeşitli Videolar Oluşturun

Gelelim asıl kısma, bu kısım en önemli kısımlardan birsidir. Kanalınızda başarılı videolar üretmek için öncelikle profesyonel prodüksiyon’a ihtiyacınız var. Kamerasıydı, ışığıydı, mikrofonuydu derken bu liste uzar gider, sonuçta sıradan bir kanal oluşturmuyorsunuz.

Diğer bir madde ise, Youtube’da ünlü bir Youtuber ile anlaşarak kanalınızın kitlesini daha fazla kişiye daha hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

Oynatma Listesi Oluşturmayı İhmal Etmeyin

Kanalınızda ki video belli bir sayıyı geçtikten sonra, videoları konulara ayırarak oynatma listesi oluşturabilirsiniz. Bu şekilde takipçilerinizin daha kolay şekilde videolara ulaşmalarını sağlaya bilirsiniz.

Takipçilerinizi İhmal Etmeyin

Yorumlara sık sık elinizden geldiği kadar cevap vermeye çalışın, takipçileriniz ile iletişimi kesmeyin. Mümkünse arada sırada canlı yayın açarak müşterilerinizin kullandıkları ürünlerle ilgili sıkıntılarını dinleyiniz.