Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

185
youtube’dan-nasıl-para-kazanılır-5

Bir Youtube kanalı açtınız, abone sayınızın arttığını fark ettiniz ve artık Youtuber’lıktan gelir elde etmek istiyorsunuz. Öyleyse yapmanız gerekenler işte burada:

Önce Kitlenizi Oluşturun

youtube’dan-nasıl-para-kazanılır-4

Youtuber’lıkta başarı yakalayanlar gibi başarısız olan da pek çok kişi var. Bir videoda binlerce hatta milyonlarca abone sahibi olmayı beklemeyin. Her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de her iş gibi Youtuber’lık da  disiplin ister. Para kazanmaya başlamadan önce abone kazanmak ve topluluk oluşturmak için çabalamalısınız.

En iyi olduğunuz alanı belirleyip o konularda kanalınızı bir video kütüphanesi haline getirmeli ve abonelerin beklentilerini karşılayan içerikler hazırlamalısınız. Youtube’da abone kazanmak için diğer sosyal medya hesaplarından da takipçilerle iletişime geçerek kanalınızın ününü artırmalısınız.

Para kazanmak için yeterli kitleye eriştiğinizi düşünüyorsanız, Youtube’da para kazanmak için hesabınızı etkinleştirme zamanı gelmiş demektir.

Hesabızı Aktifleştirin

İlk olarak https://www.youtube.com/account_monetization adresinden Youtube İş Ortağı Programı’na katılıp şartları kabul ederek hesabınızı aktifleştirmeniz gerekiyor. Eğer daha önce bir AdSense hesabınız yoksa Youtube yeni bir AdSense hesabı oluşturmanızı isteyecektir.

youtube’dan-nasıl-para-kazanılır-3

Bir AdSense hesabı oluşturduktan sonra veya Youtube kanalınızı mevcut hesabınıza bağladıktan sonra “Videolardan Para Kazan” butonunun tıklanabilir hale geldiğini göreceksiniz. Bu aşamada Youtube reklam türlerini, videolarınızda ne şekilde kullanmayı tercih ettiğinizi belirtmeniz gerekir.

Reklam Türlerini Seçin

youtube’dan-nasıl-para-kazanılır-2

Youtube, sayfanızda veya videolarınızda yerleştirmeyi seçebileceğiniz farklı reklam tipleri konusunda size kapsamlı önerilerde bulunur. Bu reklam türlerini Youtube Reklam Tipleri Nelerdir? başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak anlatmıştık.

Reklam tipini belirledikten sonra AdSense sayfasından izlenme ve tıklanmaları takip ederek değişiklikler yapabilirsiniz. Yine de atlanamayan reklamları seçerken iki kez düşünmenizi öneririz. Çünkü kanala aldığınız reklam çok ilgi çekici değilse, hiçbir izleyici video akışının başka bir reklam tarafından bölünmesinden hoşnut olmayacaktır.

Ödemeler

AdSense size koşulsuz şartsız para kazanmayı ve her zaman videolarınıza reklam entegre etmeyi garanti etmez. Videolarınız popülerliğini daima korumalıdır. Videolarınıza markaların reklam verme talebinde bulunması için sizin çabalamanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi popüler demografik özelliklere sahip kitleden oluşturmanız faydalı olacaktır. Videolarınızda Youtube’u çok kullanmayan Baby Boomers kuşağına hitap ediyorsanız yönünüzü Y ve Z kuşaklarına çevirmenizi tavsiye ederiz.

youtube’dan-nasıl-para-kazanılır

Ayrıca ödeme eşiğine ulaşana kadar AdSense’den gelir elde edemezsiniz. Ülkelere göre değişiklik gösterse de bu limit dolar cinsinden aylık olarak 100 $ ‘dır.

Performansınızı Ölçün

youtube’dan-nasıl-para-kazanılır-1

Youtube, videolarınızdan ne kadar gelir elde ettiğinizi analiz etmenizi sağlacak  bir takım araçlar sunar. Youtube Analitik Gelir raporunda tarih aralıklarıyla tüm reklam kaynaklarından elde edilen geliri inceleyebilir ve reklam seçeneklerinde değişikliğe gidebilirsiniz.